Górne i dolne źródło ciepła

Aby móc opisać proces sterowania pompą ciepła oraz odpowiedzieć sobie na bardziej zaawansowane pytania z zakresu wiedzy o tych urządzeniach (na przykład – rozdzielacz do podłogi z pompą czy bez?), warto znać podstawy pracy tych maszyn. Wszyscy wiemy, że służy ona do ogrzewania wody użytkowej oraz powierzchni danego lokalu. W jaki sposób to się dzieje i jak można tym sterować? 

Działanie pompy ciepła

Funkcjonowanie pompy ciepła jest bardzo łatwym do wyjaśnienia zjawiskiem, ponieważ opiera się na podstawowych i powszechnie znanych prawach fizyki. Urządzenie to pompuje energię z umieszczonego zewnętrznie źródła ciepła oraz oddaje je do chłodniejszego otoczenia. Można porównać to funkcjonowania pompy hydraulicznej lub odwrotności funkcjonowania zamrażarki.  

W zależności od źródła wykorzystywanego ciepła, wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła. Będą to więc modele powietrzne, wodne, gruntowe (wykorzystujące różne źródła podłoża) oraz hybrydowe. Te ostatnie, zgodnie z nazwą, łączą w sobie zalety pracy kilku poprzednio wymienionych pomp ciepła.  

Instalacja pompy ciepła nie jest tanim przedsięwzięciem, stanowi ponadto inwestycję długoterminową, która potrzebuje co najmniej pięciu lat, aby zwrócić koszty swojego założenia. Jednakże, w ostatecznym rozrachunku pozwala zaoszczędzić spore sumy pieniędzy, jest także wysoce ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ większość energii potrzebnej do jej pracy pozyskiwana jest wyłącznie ze środowiska zewnętrznego. Ponadto, część wytworzonego ciepła przeznaczone jest do ogrzewania wody użytkowej, a nie tylko samej instalacji grzewczej. Nie wymagają one również specjalnie skomplikowanej obsługi. Warto przy tym pamiętać, że efektywność pracy pompy ciepła zależy w dużej mierze od różnicy temperatur między temperaturą wyjściową docelową a wyjściową danego gospodarstwa domowego.  

Czym jest górne i dole źródło?

W fachowych artykułach oraz publikacjach na temat pomp ciepła, możemy często spotkać się z określeniem górnego oraz dolnego źródła. Do czego odnoszą się powyższe terminy?  

Dolne źródło oznacza nic innego, jak źródło ciepła wykorzystywanego do pracy pompy. Zależnie od wcześniej wymienionych rodzajów urządzeń, może to być więc woda, powietrze czy grunt. Górne źródło odnosi się natomiast do określonej instalacji grzewczej zamontowanej w danym lokalu. Instalacją najczęściej spotykaną w zestawieniu z pompą ciepła jest ogrzewanie podłogowe, nieco rzadziej standardowe grzejniki.  

Sterowanie pompa ciepła

Pracę pompy ciepła można regulować na kilka sposobów. Po pierwsze, w większości modeli mamy możliwość sterowania pompą ciepła przez internet. Innym rozwiązaniem jest pokojowy termostat, sterownik obsługiwany przy użyciu dotyku, standardowy przycisk on/off, system inteligentnego budynku lub ustawienie określonego ograniczenia zużycia prądu.  

Mówiąc bardziej technicznie, taka regulacja odbywa się poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury, albo tej panującej w samej instalacji służącej do ogrzewania, albo w danym pomieszczeniu.  

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz