Dolne źródło i prace ziemne

Po zakupie materiałów przyszedł czas na prace ziemne. Prace ziemne podczas zakopywania czterech sekcji kolektora spiralnego po 200m rury każda to rowy 2m szerokości 1.8 – 2m głębokości, 4x 25-30 m spirali, odstęp między rowami 4-5m. Dla zobrazowania skali łyżka koparki miała 90cm. W pracach uczestniczyły 3 osoby układające rury PE40 (jedna osoba z góry podawała rurę, a 2 układały w rowie) oraz 1 operator koparki. Do prac z rurą PE32 wystarczą 2 osoby. Prace zajęły 3 dni (koło 20-25 h pracy koparki po 75zł/h). Po ułożeniu spiral rury były wdeptywane w błoto (3 dni lało), powinny zostać przysypane piaskiem, ale jakoś nie mieliśmy weny, a grunt był mokry i grząski. Żółty dren ma służyć do nawadniania kolektora wodą z rynien, ale nie ma to chyba sensu – chyba że na wiosnę coś pomoże – dowiem się wkrótce. Efekty prac:

 


Popełnione błędy:
– złamana jedna rura – trzeba było ją rozciąć i zastosować łączenie za pomocą mufy elektroporowej (NIGDY nie należy używać złączek skręcanych pod ziemią – bo będzie ciekło). Prawdopodobnie złamana rura by działała, ale z ostrożności nie chciałem eksperymentować.
– brak podsypki z piasku – lało 3 dni i w wykopach było miękkie błoto, nierówności po zębach koparki były równane przed położeniem rur. Szczęśliwie w ziemi była tylko glina i nie było kamieni, więc piasek uznałem za zbędny. Po kilku latach wszystko działa, więc chyba miałem rację.
– rura powrotna nie powinna przechodzić przez spiralę – przed zasypaniem była w miarę możliwości poprawiana i wdeptywana w błoto
– przejście do budynku pod ławą ocieplone dookoła styropianem i pianką (powinno być przez dziurę w fundamencie, ale trudno się było przekuć). Prawidłowo wykonany przepust powinien być powyżej ławy fundamentowej (np. w połowie wysokości fundamentu) i wyglądać mniej więcej tak:

Najlepiej wykonać oddzielny przepust dla strony ciepłej i zimnej, rura położona w przepuście powinna mieć spadek na zewnątrz. Rury kolektora mogą być osadzone na piance montażowej i to chyba tyle. Jeśli ktoś zaczyna budowę, to może się obyć bez kucia po prostu wstawiając w fundament takie 2 rury. Najwygodniej przewidzieć wykonanie przepustów na etapie fundamentów, wtedy nie trzeb nic kuć.
Nie popełnione błędy:
– rury kolektora wznoszą się w stronę odpowietrzników. Pomógł mi w tym spadek terenu – dom na górce, kolektor niżej. Gdybym dom miał w dołku, trzeba by w najwyższym punkcie instalacji wykonać studzienkę z odpowietrznikami. Syfony w instalacji mogą powodować blokowanie przepływu cieczy przez pozostałe w kolektorze powietrze i należy tego unikać.
Szacunkowe koszty wykonania:
– koparka około 1600zł
– dwaj pomagierzy – 600 zł
– rura PE40 – 2300 zł
– piasek 500zł
– dren (w sumie niepotrzebny) chyba 200zł
SUMA za 800m kolektora dolnego około 5200 -5500zł (jesień 2008 )

4 thoughts on “Dolne źródło i prace ziemne”

 1. To pod warstwą ciemną to jakieś piaski? Ja planuję podobnie zrobić – mam dużą działkę – ale do 8m w głąb głównie piasek – nie wiem czy dużo odda ciepła do rury.

 2. To nie piasek, lecz nieprzepuszczalna glina. Piasek odda sporo mniej ciepła. Liczy się że piasek to 10W/m, a glina 20-30W/m.

 3. Witaj,
  przymierzam się do wykonania dolnego źródła… mam na końcu terenu przydomową oczyszczalnię ścieków i generalnie teren jest podmokły moje pytanie brzmi: można przy oczyszczalni zakopać te rurę…. mam trochę mało miejsca ale gdyby przyjąć że 2 metry od domu poleci 1 nitka, potem 2 i przy oczyszczalni 3 to byłoby ok.
  Napisz ile przerwy pomiędzy nitkami zostawić (przyjęłam 2 m),
  dom 130 m2, went. mech. obecnie przy grzaniu prądem płacę ok 2000 zł w taryfie całodziennej.
  Zapotrzebowanie z OZC mam na poziomie 20 W/m2 ale wolę dodać…. tak mi wychodzi 500 m rury 40 i pompa 7 kW.

 4. Masz bardzo fajny i oszczędny domek. Oby takich więcej w naszym pięknym kraju. Wydaje mi się, że dla takiego domu pompa ciepła o mocy 7kW jest sporo przewymiarowana. Porównajmy go do mojego. Płacisz za ogrzewanie 2000zł (rozumiem że za sezon), więc w taniej by wyszło powiedzmy 1200zł prądem, a pompą ciepła koło 300-400zł, a więc o około 2-3 razy mniej niż u mnie. I to się mniej więcej zgadza z podanymi 20W/m2. U mnie doskonale sprawdzała się pompa 8kW, więc u Ciebie te 7kW, to na pewno za dużo, nawet odliczając 1.5-2kW na ciepłą wodę (chyba że zużywasz jej bardzo, bardzo dużo). Możesz spokojnie poszukać mniejszej 5-6kW, a i ona nie powinna być za mała. Dla takiej pompy proponowałbym zmniejszyć DZ i zakopać nie 500m rury PE40, tylko np. 3x150m lub 3x125m rury PE32. Będzie taniej, mniej glikolu i mniej kopania, a w wilgotnym gruncie taki kolektor będzie i tak przewymiarowany. Dolne źródło powinno być co najmniej 2m od budynku, ja bym odsunął na 3m, nawet kosztem zmniejszenia powierzchni DZ. Nie wiem jaki masz rozkład działki i jaki kolektor planujesz (spiralny, liniowy). Przy spiralnym 2m od spiral wystarczy, przy liniowym spokojnie można zejść do 1m.
  Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *