Pompa ciepła – podsumowanie

Podsumowując poniesione koszty wg. cen z roku 2008 wychodzi, że wykonanie instalacji pompy ciepła wraz z dużym poziomym kolektorem kosztowało mnie około 8200zł, z czego około:

  • 5500zł wydałem na mocno przewymiarowany kolektor poziomy
  • 2000 zł wydałem na podłączenia w kotłowni wraz z brzydkim rozdzielaczem
  • 650zł wydałem na elektrykę z podlicznikami.

Czy można było coś wykonać taniej ? Tak, można było zmniejszyć kolektor do 3 x 200m rury PE40 lub 4x150m rury PE32 bez szkody dla pacy mojej instalacji. Czy można było wykonać coś lepiej ? Trudno mi powiedzieć, na pewno można było wykonać niektóre elementy bardziej estetycznie, no, może następnym razem mi się uda…

 

2 thoughts on “Pompa ciepła – podsumowanie”

  1. GDZIE MOŻNA KUPIĆ POMPĘ CIEPŁA,CZY KUPIŁEŚ JĄ NOWĄ CZY UŻYWANĄ ILE KOSZTOWAŁA CZY POMPA CIEPŁA TO ZWYKŁA SPRĘŻARKA KTÓRA TŁOCZY ETANOL?CZY MOGĘ NAPEŁNIĆ INSTALACJĘ PŁYNEM ETANOL DO SPRYSKIWACZY SAMOCHODOWYCH ZIMOWYM -22C BEZ ROZCIEŃCZANIA Z WODĄ.DZIĘKUJĘ ZA CENNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PC,MAM ZAMIAR W PRZYSZŁYM ROKU BUDOWAĆ MAŁY DOMEK DO 100m,OBECNIE ZASTANAWIAM SIĘ NAD MATERIAŁEM NA ŚCIANY,FUNDAMENT NA PEWNO MUSI MIEĆ DOBRĄ IZOLACJĘ 20-30cm STYROPIANEM,ŚCIANY ALBO TECHNOLOGIA SZKIELETOWA LUB MUROWANA SUPOREX+STYROPIAN15-20cm.SUPER ŻE SĄ TAKIE FORA,JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM MACIEJ.

  2. Pompę ciepła można kupić u producenta, u przedstawiciela, czy też na znanym portalu aukcyjnym. Źródeł jest sporo i trzeba tylko poszukać. Pompa ciepła to nie jest zwykła sprężarka, która tłoczy jakiś płyn, lecz jest to urządzenie chłodnicze podobne do lodówki, tylko że większe. Lodówka w środku mrozi, z tyłu grzeje. Pompa ciepłą robi tak samo, z tym, że w ogródku chłodzi, a w domu grzeje. Polecam zapoznanie się z zasadami działania pompy ciepła np. tu: . Odnośnie płynu do spryskiwaczy, to się on kompletnie nie nadaje, bo się bardzo pieni i pompa obiegowa może sobie z tym nie poradzić.
    Niewielki 100m domek to bardzo dobry wybór. Będzie tani w budowie i eksploatacji, natomiast dobrze się zastanów odnośnie technologii. Mur to mur, nie zalęgną się w nim myszy, mrówki, czy jakieś inne robactwo, a jeśli już, to łatwiej się tego pozbyć. Nie jest też łatwopalny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *