Koszty ogrzewania domu pompą ciepła

Wiele osób pytało mnie ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła, bo jest to wciąż niekonwencjonalny sposób ogrzewania domu, wokół którego narosło wiele różnych mitów. Prawda jest taka, że jeśli mamy dobrze ocieplony dom, poprawnie wykonaną instalację i wykorzystamy niską cenę prądu w taniej taryfie, to koszty ogrzewania mogą być śmiesznie niskie. Jeśli jednak tych warunków nie spełnimy, to może nie być aż tak różowo. 

Żeby zainteresowanym osobom przedstawić rzetelne dane, w 2009 roku założyłem arkusz kalkulacyjny, w którym notuję zużycie energii elektrycznej przez ogrzewającą mój dom pompę ciepła. Arkusz ten udostępniłem innym użytkownikom Forum Muratora, którzy również umieszczają w nim swoje dane.
Zużycie energii przez instalację grzewczą zainstalowaną u mnie, odczytywane jest z dwóch liczników energii elektrycznej, które zamontowałem w piwnicy obok pompy ciepła. Pod licznik trójfazowy podłączona została sama sprężarka pompy ciepła, a pod licznik jednofazowy cały pozostały osprzęt, czyli sterownik oraz obiegówki. Dodatkowo pod licznik jednofazowy podłączony jest klimatyzator, który zamontowałem latem 2013 roku. Na początku stany liczników spisywałem ręcznie, lecz w 2012 roku dorobiłem się systemu automatycznego odczytywania stanów liczników i teraz zużycie prądu można obserwować na wykresach monitoringu on-line.
Oto arkusz kalkulacyjny, w którym znajdują się wyliczenia z poszczególnych lat (niestety od kilku lat z powodu lenistwa nie uzupełniam arkusza, ale koszty można sobie wyliczyć na podstawie monitoringu na stronie http://dev.pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=15 zakładka "Gruntowa pompa ciepła", gdzie można zobaczyć ile pradu moja pc zużywa rocznie - koszty pradu każdy chyba zna - dodam, że ja korzystam podczas ogrzewania tylko z taniej taryfy) : 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *