Górne źródło i sterowanie

Górne źródło

Jak podłączyć pompę ciepła do podłogówki ? Okazuje się że jest to wręcz prymitywnie proste, a wszelkie komplikacje są tylko szkodliwe, bo podrażają wykonanie instalacji i zmniejszają sprawność pompy ciepła. Pompę ciepła podłączamy do podłogówki bezpośrednio, tzn. bez bufora, mieszacza, czy sterowanych elektronicznie zaworów. A więc:

pompa ciepła->rozdzielacz zasilający podłogówkę,
następnie:
rozdzielacz powrotny->filtr->obiegówka->pompa ciepła.

Tyle. Jeśli ktoś tak wykona instalację i nie będzie usatysfakcjonowany, zawsze może do niej dołożyć cokolwiek w późniejszym terminie. Ja jednak wątpię, że po roku będzie chciał to zrobić. U mnie wyglądało to odwrotnie.  Najpierw podłączyłem bufor/sprzęgło o pojemności 160l, a po roku je odłączyłem i już do bufora/sprzęgła nie wrócę – był to kolejny błąd spowodowany mitami krążącymi wokół pomp ciepła.
Podczas łączenia pompy z rozdzielaczem warto zwrócić uwagę na jedną, lecz bardzo ważną sprawę: na średnicę rur, która powinna być większa niż przy instalacji np. gazowej. Polecam zastosowanie rury miedzianej  o średnicy co najmniej 28mm lub innej rury o średnicy wewnętrznej nie mniejszej niż u miedzianej 28-ki. Przy dużych odległościach od pompy do pierwszego rozdzielacza średnica rury powinna być większa. Warto też zastosować rurę elastyczną do połączenia pompy ciepła z resztą górnego źródła. Oczywiście nie należy zapominać o innych elementach identycznych jak w każdej innej instalacji grzewczej, tj. o zaworze bezpieczeństwa, zbiorniku przeponowym, manometrze, zaworze napełniającym itp.

Sterowanie

Sterowanie możemy podzielić na sterowanie podłogówką i sterowanie pompą ciepła.

Sterowanie podłogówką
Zdaniem moim i wielu forumowiczów dobrze uregulowana podłogówka nie wymaga sterowania poszczególnymi sekcjami, bo wszędzie utrzymuje właściwą temperaturę, tą ustawioną przez użytkownika podczas regulacji. Mój sposób na regulację podłogówki jest następujący i składa się z 3 punktów:
1. maksymalnie odkręcić wszystkie sekcje
2. po 1 dniu przykręcić te sekcje, które ogrzewają zbyt ciepłe pomieszczenia
3. po kolejnym dniu lub lepiej dwóch wracać do punktu 2 aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów.

Sterowanie pompą ciepła
To już ostatni element instalacji i stosowanych jest tu kilka podstawowych rozwiązań:

– sterowanie pokojowe za pomocą elektronicznego termostatu
– sterowanie pogodowe
– sterowanie mieszane pogodowo-pokojowe

Ja mam zainstalowane sterowanie pokojowe, które włącza pompę ciepła przy zadanej temperaturze w reprezentatywnym pomieszczeniu. Według mnie sprawdza się to bardzo dobrze i mimo, że mój sterownik ma sterowanie pogodowe, to z niego nie korzystam. Sterowanie pokojowe ustawiłem tak, by pompa ciepła grzała w zasadzie tylko w taniej taryfie. Obecnie na górze mam ustawione 21* w taniej i 19* w drogiej taryfie. Przy takim ustawieniu pompa ciepłą nie włącza mi się w drogiej taryfie, a w domu jest ciepło, może nawet czasem za ciepło 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *